Середа, 22.01.2025, 06:30
   Ви увійшли як Гость • Група "Гості" • RSS
Меню сайту
Напрями роботи
Категорії розділу
Новини Центру [191]
Краєзнавчий відділ [322]
Новини краєзнавчого відділу
Спортивний відділ [285]
Новини туристсько-спортивного відділу
Методичний відділ [152]
Новини методичного відділу
Патріотичне виховання [181]
Новини з питань патріотичного виховання
МАН [94]
Новини щодо Малої академії наук
Бібліотека [148]
Методичні матеріали, додані до розділу "Бібліотека"
Досягнення [82]
Вітання з досягненнями
Робота гуртків [132]
Поточна діяльність гуртків Центру
Інформація про Центр

КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД
«ЗАПОРІЗЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР ТУРИЗМУ І КРАЄЗНАВСТВА, СПОРТУ ТА ЕКСКУРСІЙ УЧНІВСЬКОЇ МОЛОДІ»
ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ

 

69091, м. Запоріжжя, вул. Немировича-Данченка, 46-а
Тел./факс: (061) 224-02-71. Тел.: 224-24-71
E-mail: info_turcenter@ukr.net
Сайт: www.zoctkum.ucoz.ua

Установча та звітна документація

До 70-річчя із заснування Центру туризму було створено яскраве видання "Центр туризму - сучасний заклад позашкільної освіти" з короткою історією, творчими та спортивними здобутками вихованців гуртків та співробітників Центру по всій Запорізькій області.

 

Комунальний заклад «Запорізький обласний центр туризму і краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді» Запорізької обласної ради (далі – КЗ «Центр туризму» ЗОР) – один з найбільших профільних позашкільних навчальних закладів системи освіти Запорізької області і України (Наказ МОН України від 11.03.2010 р. №202 «Про перелік найбільших позашкільних закладів системи МОН України»).

КЗ «Центр туризму» ЗОР заснований 30 квітня 1948 р. рішенням Виконкому Запорізької обласної ради (до вересня 2004 р. – Обласна станція юних туристів) і має 65-річний досвід організації туристсько-краєзнавчої діяльності з дітьми і молоддю у Запорізькій області.

Відповідно до статутних завдань педагоги Центру є координаторами туристсько-краєзнавчої роботи в регіоні, надають методичну допомогу районним і міським відділам освіти у її становленні на місцях, ведуть широку пропаганду розвитку дитячого туристського руху, надають інструкції і консультації з питань змісту, методики і організації заходів, походів, експедицій, екскурсій по історичним та іншим пам’ятним місцям України, організовують і проводять масові заходи (обласні, регіональні, Всеукраїнські) з туристсько-краєзнавчого напрямку позашкільної освіти, здійснюють на туристських базах прийом груп учнівської молоді, сприяють підготовці кваліфікованих інструкторів дитячого туризму.

Для цього у Центрі створено належну матеріально-технічну базу для роботи з учнівською молоддю, зокрема: навчальний комплекс, який має навчальні кабінети туристського, природничого та історико-археологічного профілю, дитячі туристські бази «Дніпрянка» (69067, м. Запоріжжя, вул. О.Невського 87-а) та «Лиса Гора» (71600, Запорізька область, м. Василівка, вул. Лисогорська, 1).

Центр забезпечений сучасним комп’ютерним обладнанням і туристським спорядженням, має свій сайт (www.zoctkum.ucoz.ua) та електронну адресу (info_turcenter@ukr.net).

Важливим підґрунтям високих показників у роботі КЗ «Центр туризму» ЗОР є його кадровий потенціал. У Центрі працює 41 основний педагог, з яких 8 мають відомчі (5 – знак «Відмінник освіти»; 2 – знак «Софії Русової») та державні (1 – медаль «Двадцять років Незалежності України») нагороди, 8 – спортивні звання та високу суддівську кваліфікацію (2 – майстри спорту; 4 – кандидати в майстри спорту з туризму; 2 – суддя національної категорії; 2 – судді І категорії зі спортивного туризму), 8 – педагогічні звання (8 – керівники гуртків-методисти). За сумісництвом у Центрі працюють 85 педагогів (з них 3 кандидати наук). Педагоги Центру є неодноразовими переможцями обласного та національного етапів Всеукраїнського конкурсу педагогічної майстерності «Джерело творчості».

Головні напрямки діяльності КЗ «Центр туризму» ЗОР: - розробка програм та планів розвитку туристсько-краєзнавчої роботи з учнівською та студентською молоддю Запорізької області;
- організація та проведення туристських подорожей для учнівської молоді області, пошуково-дослідницьких експедицій, навчальних літніх таборів, обласних краєзнавчих і туристсько-спортивних зльотів, обласних змагань і чемпіонатів зі спортивного туризму та орієнтування;
- розробка навчальних програм та навчально-методичної літератури з питань туристсько-краєзнавчої роботи для педагогів Запорізької області;
- організація і проведення обласних конкурсів творчих і науково-дослідних робіт, обласних заходів з патріотичного виховання учнівської молоді;
- проведення семінарів, конференцій, круглих столів, методичних об’єднань з питань туристсько-краєзнавчої роботи.

Основну діяльність Центру забезпечують його профільні відділи:
- туристсько-спортивний відділ;
- туристсько-краєзнавчий відділ;
- відділ екскурсійної роботи;
- методичний відділ;
- відділ організаційно-масової роботи.

Крім того, у чотирьох районах області (Веселівському, Приморському Токмацькому та Чернігівському) функціонують структурні підрозділи Центру – відділи, які організують туристсько-краєзнавчу роботу з учнівською молоддю своїх регіонів.

 

Вихованці 150 гуртків Центру закріплюють навички з 15 напрямків краєзнавства (історія, археологія, етнографія, географія, екологія, музейна та екскурсійна справа, скаути, мала академія наук) і різних видів туризму (пішохідний, гірський, водний, спелеотуризм, скелелазіння, спортивне орієнтування) відповідно до навчальних планів і програм. Навчанням і вихованням охоплено 2250 учнів з 22 районів (міст) Запорізької області віком від 5 до 22 років.

На виконання Державної цільової програми розвитку позашкільної освіти на період до 2014 року та з метою сприяння взаємоузгодженню зовнішніх потреб та внутрішніх мотивів до самореалізації учнівської молоді сільських районів Запорізької області, починаючи з 2010 року щорічно збільшується кількість гуртків Центру на базі сільських шкіл. Так, у 2012-2013 навчальному році 70 із 150 гуртків Центру функціонували на базі 20 сільських районів Запорізької області.

Щорічно Центр бере участь у більше ніж 20 Всеукраїнських масових заходах з різних видів туризму і краєзнавства, в тому числі Кубках і Чемпіонатах України з пішохідного та гірського туризму, скелелазіння, спортивного орієнтування, конкурсі науково-дослідницьких учнівських робіт МАН України, краєзнавчих конференціях і форумах учнівської молоді у містах Київі, Харкові, Миколаєві, Донецьку та ін.

Щорічно Центр готує пакет інструктивних, методичних, дидактичних та підсумкових матеріалів для проведення 30 обласних очно-заочних туристсько-краєзнавчих заходів з учнями, в яких бере участь близько 30 тисяч школярів і студентів Запорізької області.

Основними обласними масовими заходами зі спортивного туризму є:
1) Чемпіонат Запорізької області зі спортивних походів серед учнівської та студентської молоді (м. Запоріжжя);
2) Кубок Запорізької області з техніки пішохідного туризму серед учнівської молоді у закритих приміщеннях (м. Бердянськ);
3) Обласні змагання з техніки гірського туризму серед учнівської молоді у закритих приміщеннях (м. Вільнянськ);
4) Обласний зліт-змагання юних туристів (Василівський район);
5) Чемпіонат Запорізької області з техніки пішохідного туризму серед учнівської та студентської молоді (м. Запоріжжя);
6) Чемпіонат Запорізької області зі спортивного орієнтування серед учнівської та студентської молоді «Азимут» (м. Запоріжжя);
7) Обласна туристська конференція-захист звітів про туристсько-краєзнавчу подорож (м. Запоріжжя).

Основними обласними краєзнавчими заходами є:
1) Обласна краєзнавча конференція учнівської молоді «Моя Батьківщина Україна»;
2) Обласний природничо-краєзнавчий зліт учнівської молоді;
3) Обласний історико-краєзнавчий зліт учнівської молоді;
4) Обласний краєзнавчий конкурс «Край, якому я живу: Екскурсія для друга»;
5) Обласний форум переможців конкурсу «Край, якому я живу: Екскурсія для друга»;
6) Обласний етап Всеукраїнської туристсько-краєзнавчої експедиції «Історія міст і сіл України»;
7) Обласний етап Всеукраїнської експедиції учнівської та студентської молоді « Моя Батьківщина – Україна»;
8) Обласний етап Всеукраїнського конкурсу на кращий звіт про краєзнавчу експедицію учнівської молоді з активним способом пересування «Мій рідний край».

За сприяння краєзнавчого відділу Центру в літній період функціонують три польові школи-експедиції: юних істориків-краєзнавців, юних археологів та юних екологів-краєзнавців.

 

При КЗ «Центр туризму» ЗОР працює обласна маршрутно-кваліфікаційна комісія (МКК), яка здійснює випуск туристських груп закладів освіти Запорізької області в ступеневі і категорійні походи.

Щорічно Центром організується близько 200 туристсько-спортивних походів та краєзнавчих експедицій для учнівської молоді Запорізького краю в різні куточки області, України, у яких бере участь понад 2000 осіб. Під час проведення ступеневих та категорійних походів всі учасники груп виконують розряди зі спортивного туризму відповідно до Єдиної спортивної класифікації України.

 

Починаючи з 1998 року КЗ «Центр туризму» ЗОР координує роботу історико-географічного профілю Запорізького обласного відділення Всеукранського конкурсу-захисту науково-дослідницьких учнівських робі Малої академії наук України, який включає 15 тематичних (профільних) секцій: історія України, археологія, етнографія, історичне краєзнавство, географічне краєзнавство, геологія, право, релігієзнавство, журналістика, філософія і соціологія, кліматологія, гідрологія тощо. Для юних науковців традиційно проводяться обласні весняна і літня школи МАН. Щорічно в роботі історико-географічного профілю бере участь 250-300 обдарованих дітей області.

 

З 2008 року на Центр покладена функція координації роботи з патріотичного виховання учнівської молоді в області. Щорічно Центр організує проведення обласних етапів Всеукраїнських військово-патріотичних ігор «Сокіл («Джура»)» та «Зірниця», обласного скаутського практикуму «Гілея», ряду акцій та інших заходів з патріотичного виховання учнівської молоді області, бере активну участь у відповідних Всеукраїнських заходах у складі делегацій від Запорізької області.

 

Виходячи з покладених на КЗ «Центр туризму» ЗОР завдань, він виконує функцію обласного навчально-методичного центру з питань організації туристсько-краєзнавчої, патріотично-виховної та науково-дослідницької (з історико-географічного напряму) роботи з учнівською молоддю області. Цей напрямок роботи знаходиться в основному у компетенції методичного відділу Центру, створеного у 2008 році. Основними завданнями відділу є методичне забезпечення масових заходів, навчально-виховного процесу у гуртках та підвищення кваліфікації педагогічних кадрів. З цією метою методистами відділу щорічно готуються десятки навчально-методичних розробок, у тому числі навчальні програми, навчальні посібники і довідники, навчально-методичні посібники, методичні посібники і рекомендації, альманахи, буклети та дидактичні розробки тощо.

До навчально-методичної роботи крім методистів залучаються інші співробітники Центру та педагоги області, що знаходить відображення у обласному етапі Всеукраїнського конкурсу навчально-методичних розробок туристсько-краєзнавчої тематики.

Методисти та інші співробітники Центру також постійно проводять роботу з наукового аналізу та узагальнення своєї діяльності через публікації у фахових наукових та педагогічних періодичних виданнях.

Основною складовою частиною системи підвищення кваліфікації педагогічних кадрів області є функціонування на базі КЗ «Центр туризму» ЗОР трьох профільних обласних методичних об’єднань (спортивного туризму, природничого краєзнавства, гуманітарного краєзнавства і патріотичного виховання). Засідання методичних об’єднань відбуваються двічі на рік.

Крім того, методичним відділом для педагогічних працівників Запорізької області щорічно проводяться семінари і семінари-практикуми з питань туристсько-краєзнавчої роботи. Традиційними стають багатоденні польові семінари, у тому числі виїзні (у різні райони області).

Значна робота з підвищення кваліфікації педагогічних кадрів області проводиться у співпраці із Запорізьким обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти. Кожного року на базі Центру разом з викладачами інституту проводяться обласні міжвідомчі семінари та заняття у рамках фахових курсів підвищення кваліфікації.

Для активізації туристсько-краєзнавчої роботи у районних та міських відділах освіти на базі Центру регулярно проводяться наради-семінари та наради для методистів, відповідальних за туристсько-краєзнавчу роботу, туристсько-спортивного активу області, керівників туристсько-краєзнавчих гуртків.

На базі Приморського відділу туризму і краєзнавства Центру вже кілька років працює очно-заочна школа суддів зі спортивного туризму, у рамках якої проводяться семінари і практикуми.

Багато уваги приділяє адміністрація Центру і підвищенню кваліфікації педагогів області шляхом залучення їх до суддівства обласних та всеукраїнських масових туристсько-краєзнавчих заходів зі спортивного туризму та краєзнавства.

Значному підвищенню рівня фахової підготовки є залучення педагогів до участі у конкурсах професійної майстерності, освітянських виставках різного рівня і науково-практичних конференціях. Співробітники Центру є постійними учасниками цих заходів.

 

Центр активно співпрацює з науковими, освітніми та профільними державними установами області:
- Національним заповідником «Хортиця»;
- Національним історико-архітектурним заповідником «Кам’яна Могила»;
- державним природним заповідником «Кам’яні Могили»;
- Запорізьким обласним краєзнавчим музеєм;
- Запорізьким Національним Університетом;
- Державним управлінням з питань охорони навколишнього природного середовища в Запорізькій області;
- Запорізькою обласною інспекцією з охорони пам’яток історії і культури і т.д.

На базі і за підтримки цих закладів та установ щорічно проводяться обласні учнівські наукові експедиції, польові краєзнавчі школи, виставки, форуми, конференції тощо.

За результатами навчальних науково-дослідницьких експедицій 2008-2013 рр. педагогами та вихованцями Центру підготовлено:
- «Обгрунтування зі створення в області нових природно-заповідних об’єктів («2008 р. – ландшафтний заказник «Балка Канцерівка; 2011 р. – ландшафтний заказник «Урочище Вирва»);
- наукові звіти (2012 р. – Звіт про наукову та природну цінність територій Розівського району, прилеглих до природниого заповідника «Кам’яні Могили», площею біля 50 га, з подальшою можливістю приєднання цих ділянок до території заповідника).

 

З 1994 року на базі Центру діє громадське об’єднання педагогів області – Асоціація «Екологічна освіта»; з 2002 року – громадська дитяча організація – «Нова археологічна школа»; з 2008 року – громадська дитяча організація «Скаути Запоріжжя».

 

З метою втілення в усіх ланках системи освіти області концептуальних ідей національного виховання, організації створення умов для побудови цілісної безперервної системи туристсько-краєзнавчої роботи, Програмою розвитку освіти Запорізької області на 2013-2017 рр., яка затверджена рішенням обласної ради від 22.11.2012 р. № 11, передбачено:
- створення музею історії розвитку дитячого туризму в Запорізькій області на базі КЗ «Центр туризму» ЗОР;
- відкриття структурних підрозділів КЗ «Центр туризму» ЗОР в Запорізькому та Куйбишевському районах Запорізької області.

 

Методичний відділ (архіви)

Сайт управляється системою uCoz
Ми в соцмережах
Важливо
"Сокіл"
("Джура")
Важливо
Ліси
Запорізького краю
Календар новин
«  Січень 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Наші партнери

Міністерство освіти і науки України

УДЦТКУМ

Обласна Федерація спортивного туризму

Обласна Федерація спортивного орієнтування

Форма входу
Пошук