Середа, 27.01.2021, 06:36
   Ви увійшли як Гость • Група "Гості" • RSS
Меню сайту
Напрями роботи
Категорії розділу
Новини Центру [181]
Краєзнавчий відділ [278]
Новини краєзнавчого відділу
Спортивний відділ [250]
Новини туристсько-спортивного відділу
Методичний відділ [109]
Новини методичного відділу
Патріотичне виховання [164]
Новини з питань патріотичного виховання
МАН [81]
Новини щодо Малої академії наук
Бібліотека [144]
Методичні матеріали, додані до розділу "Бібліотека"
Досягнення [75]
Вітання з досягненнями
Робота гуртків [100]
Поточна діяльність гуртків Центру
Ліси Запорізького краю

Головна » Методичний відділ


 

Ліси Запорізького краю
(туристсько-краєзнавча програма для учнівської молоді закладів освіти Запорізької області)

Яка мета програми «Ліси Запорізького краю»?

У 2019 році комунальний заклад «Запорізький обласний центр туризму і краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді» Запорізької обласної ради оголосив початок обласної програми «Ліси Запорізького краю»», метою якої є привернення уваги учнівської молоді та громадськості до охорони та опіки над лісовими екосистемами, старими та меморіальними деревами, популяризація  патріотичних,  екологічних,  історичних та естетичних цінностей лісів та стародавніх  дерев.

Які завдання програми «Ліси Запорізького краю»?
1. Виявлення й вивчення лісових екосистем, стародавніх дерев, створення їх кадастру на теренах Запорізького краю.
2. Інформування широких кіл громадськості про сучасний стан лісових екосистем і  стародавніх дерев краю, популяризація їх сакральної, природної, історичної, наукової, естетичної, ментальної тощо цінностей.
3. Збереження лісових екосистем і  стародавніх дерев краю для нащадків, майбутніх поколінь запорожців.

Структура програми «Ліси Запорізького краю»?
1. Природоохоронна акція «Посади дерево та збережи його».
2. Туристсько-краєзнавча експедиційна програма «Лісові екосистеми рідного краю», яка передбачає два напрямки пошукової роботи:
- Визначні дерева рідного краю;
- Лісові екосистеми рідного краю.
3. Польова літня наметова школа-експедиція «Лісові лісництва рідного краю».
4. Видання книги «Видатні дерева рідного краю», розміщення матеріалів програми на сайті Центру для широкого загалу.

Чому з багатьох пам’яток природи обрано саме визначні дерева і лісові екосистеми?

Історично у менталітеті українців лісові екосистеми і вікові дерева (дуби, липи, клени, в’язи, ясени, тополі) сприймаються як символи величі, могутності, довголіття і сакральності. Серед них найпочесніше місце займає дуб, дубові гаї. Це величне дерево вважалось святим деревом, царем дерев, сакральним житлом бога блискавок Перуна, що живе у його гілках, символом космічного життєвого процесу, спрямованого з минулого (коріння) – через сьогодення (стовбур) у майбутнє (крона) – символ безсмертя і циклічності життя.

В українському фольклорі, крім цього, дуб завжди був пов'язаний з козацтвом.

Сьогодні до сакральної, природної, історичної, наукової, естетичної, ментальної тощо цінностей  стародавніх дерев і лісових екосистем додається ще внутрішня цінність, тобто їх важливість сама по собі як живих істот.

Чи можна відновити знищені вікові дерева?

Вікові дерева – надзвичайно вразливі природні утворення. Більшість із них принципово не можливо відтворити, на відміну від тих природних екосистем, які домінують на землях заказників, заповідників або природних парків. Степ, ліс, болото – усі ці природні утворення можуть самовідновлюватися або підтримуватися продуманим природоохоронним менеджментом. Натомість 400-річний дуб відтворити неможливо. Цим вікові дерева, інші пам’ятки природи відрізняються навіть від шедеврів культурної спадщини людства, які все ж таки за певних обставин можна якщо не відтворити, то принаймні реставрувати або реконструювати.

Чому важливо брати участь у програмі?

Вікові дерева, ділянки вікових лісів, як пам’ятки природи, відіграють роль сталих символів, які формують у свідомості людини цілісні образи рідної природи, рідного ландшафту, образ малої батьківщини. Будь-яке вікове дерево, інша пам’ятка природи – об’єкт, який може бути чуттєво сприйнятим кожною людиною, чітко описаним, цінності якого є набагато очевиднішими і ясно окресленими у порівнянні з цінностями великих площинних об’єктів природно-заповідного фонду. Саме пам’ятки природи виступають національними символами, невід’ємними атрибутами культурної спадщини, входять до переліку основних, визначальних для нації культурних надбань, інтегруючи природне середовище із середовищем культурним.

Наслідками втрати, знищення пам’яток природи є духовне відчуження людини від природи, від поняття «малої батьківщини», послаблення мотивацій в діях щодо захисту і збереження природної та культурної спадщини рідного краю.

 

Координатори програми «Ліси Запорізького краю»:
Шелегеда Віталій, заступник директора КЗ «Центр туризму» ЗОР, голова оргкомітету
Конт. тел. (067) 618 61 39, E-mail: shelegedav@ukr.net
Крижановська Тетяна, культорганізатор методичного відділу КЗ «Центр туризму» ЗОР,
Конт. тел. (068) 069 03 78, E-mail: metod_zoctkum@ukr.net
Сайт КЗ «Центр туризму» ЗОР: http://zoctkum.ucoz.ua/


 

Нормативні документи
Пошукові роботи

Наказ ДОН ЗОДА від 23.12.2019 № 747 "Про залучення учнівської молоді до туристсько-краєзнавчої діяльності та підвищення кваліфікації педагогічних кадрів освіти Запорізької області на базі комунального закладу «Запорізький обласний центр туризму і краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді» Запорізької обласної ради у 2020 році"

Наказ ДОН ЗОДА від 24.02.2020 № 123 "Про організацію та проведення обласної природоохоронної Акції «Посади своє дерево та збережи його» у 2020 році"

Наказ ДОН ЗОДА від 17.02.2020 № 102/22 "Про  організацію  системи туристсько-краєзнавчих заходів в рамках програми «Ліси Запорізького краю» у 2020 році"

Інформаційно-методичні рекомендації щодо проведення обласної туристсько-краєзнавчої експедиції «Лісові екосистеми рідного краю» (в рамках Обласної міжвідомчої програми для учнівської молоді; «Ліси Запорізького краю») - від 20.11.2019

Наказ ДОН ЗОДА від 30.12.2020 № 545 "Про підсумки проведення обласної міжвідомчої програми для учнівської молоді «Ліси Запорізького краю 2020»" Чітка текстова версія

До вашої уваги ми представляємо пошукові роботи учасників обласної туристсько-краєзнавчої експедиції учнівської та студентської молоді «Визначні дерева рідного краю», яка відбулася у 2019 році в рамках програми «Ліси Запорізького краю».

Юні пошуковці провели активну й змістовну роботу з дослідження, охорони та опіки над старими та меморіальними деревами, їх популяризації серед широких кіл громадськості.

Приємного перегляду!

Визначні дерева Приморського району

Стародавні дерева колишнього Великого лугу

Визначні дерева острова Хортиця

Визначні дерева північної частини о. Хортиця

Вікові дерева східного узбережжя і плавнів острова Хортиця

Дерева західного узбережжя острова Хортиця

Визначні дерева Старобердянського лісництва

Стародавні і визначні дерева Веселівського району

Вікові дуби  Центрального парку культури і відпочинку Дубовий гай

Визначні дерева Мелітопольського району


 

Назва: Визначні дерева Запорізького краю
Розмір: 36 Мб
Формат: PDF

Короткий опис:
Шелегеда В. І. Визначні дерева Запорізького краю – Запоріжжя: “Видавничий будинок “Кераміст”, 2020.– 272 с., іл.

У книзі в живій і захоплюючій формі розповідається про найстаріші, найкрасивіші і меморіальні дерева Запорізького краю, що знайдені й описані учасниками обласної міжвідомчої програми «Ліси Запорізького краю» протягом 2019-2020 років.
Автор знайомить з особливостями їх будови і життя, з історичними подіями, які вирували у місці їх зростання, народними легендами, героями яких стали вікові дерева. Розповідає про приуроченість до різних ландшафтів півдня України, про людей, які зберегли унікальні пам’ятки природи й історії для прийдешніх поколінь, про можливі заходи з їх охорони.
Книга добре ілюстрована фотографіями. Її матеріали допоможуть мешканцям Запорожжя, інших регіонів України розпізнавати, провести спостереження та зрозуміти дивовижний і прекрасний світ живої природи Запорізького краю.
Для широкого кола читачів. Особлива корисною й цікавою книга буде для вчителів, учнівської та студентської молоді.

 

Сайт управляється системою uCoz
Ми в соцмережах
Важливо
"Сокіл"
("Джура")
Важливо
Обласний творчий конкурс
«Туристський калейдоскоп»
Прийом робіт до 05.02.2021
Важливо
Ліси
Запорізького краю
Календар новин
«  Січень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Наші партнери

Міністерство освіти і науки України

УДЦТКУМ

Обласна Федерація спортивного туризму

Обласна Федерація спортивного орієнтування

Форма входу
Пошук