Середа, 22.01.2025, 03:45
   Ви увійшли як Гость • Група "Гості" • RSS
Меню сайту
Напрями роботи
Категорії розділу
Новини Центру [191]
Краєзнавчий відділ [322]
Новини краєзнавчого відділу
Спортивний відділ [285]
Новини туристсько-спортивного відділу
Методичний відділ [152]
Новини методичного відділу
Патріотичне виховання [181]
Новини з питань патріотичного виховання
МАН [94]
Новини щодо Малої академії наук
Бібліотека [148]
Методичні матеріали, додані до розділу "Бібліотека"
Досягнення [82]
Вітання з досягненнями
Робота гуртків [132]
Поточна діяльність гуртків Центру
Ліси Запорізького краю

Головна » Методичний відділ


 

Ліси Запорізького краю
(туристсько-краєзнавча програма для учнівської молоді закладів освіти Запорізької області)

Яка мета програми «Ліси Запорізького краю»?

У 2019 році комунальний заклад «Запорізький обласний центр туризму і краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді» Запорізької обласної ради оголосив початок обласної програми «Ліси Запорізького краю»», метою якої є привернення уваги учнівської молоді та громадськості до охорони та опіки над лісовими екосистемами, старими та меморіальними деревами, популяризація  патріотичних,  екологічних,  історичних та естетичних цінностей лісів та стародавніх  дерев.

Які завдання програми «Ліси Запорізького краю»?
1. Виявлення й вивчення лісових екосистем, стародавніх дерев, створення їх кадастру на теренах Запорізького краю.
2. Інформування широких кіл громадськості про сучасний стан лісових екосистем і  стародавніх дерев краю, популяризація їх сакральної, природної, історичної, наукової, естетичної, ментальної тощо цінностей.
3. Збереження лісових екосистем і  стародавніх дерев краю для нащадків, майбутніх поколінь запорожців.

Структура програми «Ліси Запорізького краю»?
1. Природоохоронна акція «Посади дерево та збережи його».
2. Туристсько-краєзнавча експедиційна програма «Лісові екосистеми рідного краю», яка передбачає два напрямки пошукової роботи:
- Визначні дерева рідного краю;
- Лісові екосистеми рідного краю.
3. Польова літня наметова школа-експедиція «Лісові лісництва рідного краю».
4. Видання книги «Видатні дерева рідного краю», розміщення матеріалів програми на сайті Центру для широкого загалу.

Чому з багатьох пам’яток природи обрано саме визначні дерева і лісові екосистеми?

Історично у менталітеті українців лісові екосистеми і вікові дерева (дуби, липи, клени, в’язи, ясени, тополі) сприймаються як символи величі, могутності, довголіття і сакральності. Серед них найпочесніше місце займає дуб, дубові гаї. Це величне дерево вважалось святим деревом, царем дерев, сакральним житлом бога блискавок Перуна, що живе у його гілках, символом космічного життєвого процесу, спрямованого з минулого (коріння) – через сьогодення (стовбур) у майбутнє (крона) – символ безсмертя і циклічності життя.

В українському фольклорі, крім цього, дуб завжди був пов'язаний з козацтвом.

Сьогодні до сакральної, природної, історичної, наукової, естетичної, ментальної тощо цінностей  стародавніх дерев і лісових екосистем додається ще внутрішня цінність, тобто їх важливість сама по собі як живих істот.

Чи можна відновити знищені вікові дерева?

Вікові дерева – надзвичайно вразливі природні утворення. Більшість із них принципово не можливо відтворити, на відміну від тих природних екосистем, які домінують на землях заказників, заповідників або природних парків. Степ, ліс, болото – усі ці природні утворення можуть самовідновлюватися або підтримуватися продуманим природоохоронним менеджментом. Натомість 400-річний дуб відтворити неможливо. Цим вікові дерева, інші пам’ятки природи відрізняються навіть від шедеврів культурної спадщини людства, які все ж таки за певних обставин можна якщо не відтворити, то принаймні реставрувати або реконструювати.

Чому важливо брати участь у програмі?

Вікові дерева, ділянки вікових лісів, як пам’ятки природи, відіграють роль сталих символів, які формують у свідомості людини цілісні образи рідної природи, рідного ландшафту, образ малої батьківщини. Будь-яке вікове дерево, інша пам’ятка природи – об’єкт, який може бути чуттєво сприйнятим кожною людиною, чітко описаним, цінності якого є набагато очевиднішими і ясно окресленими у порівнянні з цінностями великих площинних об’єктів природно-заповідного фонду. Саме пам’ятки природи виступають національними символами, невід’ємними атрибутами культурної спадщини, входять до переліку основних, визначальних для нації культурних надбань, інтегруючи природне середовище із середовищем культурним.

Наслідками втрати, знищення пам’яток природи є духовне відчуження людини від природи, від поняття «малої батьківщини», послаблення мотивацій в діях щодо захисту і збереження природної та культурної спадщини рідного краю.

 

Координатори програми «Ліси Запорізького краю»:
Шелегеда Віталій, заступник директора КЗ «Центр туризму» ЗОР, голова оргкомітету
Конт. тел. (067) 618 61 39, E-mail: shelegedav@ukr.net
Крижановська Тетяна, культорганізатор методичного відділу КЗ «Центр туризму» ЗОР,
Конт. тел. (068) 069 03 78, E-mail: metod_zoctkum@ukr.net
Сайт КЗ «Центр туризму» ЗОР: http://zoctkum.ucoz.ua/


 

Нормативні документи
Пошукові роботи

Наказ ДОН ЗОДА від 21.12.2021 № 562 "Про підсумки проведення обласної міжвідомчої програми для учнівської молоді "Ліси Запорізького краю 2021"

Лист ДОН ЗОДА від 04.10.2021 № 02.2-16/1190
"Про організацію акції «Посади своє дерево» у жовтні-листопаді 2021 року" (текстова версія)

Наказ ДОН ЗОДА від 03.06.2021 № 272
Про організаційні заходи щодо проведення обласної туристсько-краєзнавчої наметової Школи-експедиції "Степові лісництва рідного краю"

Наказ ДОН ЗОДА від 03.06.2021 № 271 
Про підсумки проведення обласної акції "Посади своє дерево і збережи його - 2021" в рамках обласної міжвідомчої програми для учнівської молоді "Ліси Запорізького краю"

Перелік територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, розташованих у Запорізькій області, станом на 01.01.2020

Наказ ДОН ЗОДА від 30.12.2020 № 545 "Про підсумки проведення обласної міжвідомчої програми для учнівської молоді "Ліси Запорізького краю - 2020"

Наказ ДОН ЗОДА від 29.12.2020 № 542 "Про залучення учнівської молоді до туристсько-краєзнавчої діяльності та підвищення кваліфікації педагогічних кадрів освіти Запорізької області на базі комунального закладу «Запорізький обласний центр туризму і краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді» Запорізької обласної ради у 2021 році"

Міжвідомчий наказ ДОН ЗОДА і Запорізького обласного управління лісомисливського господарства від 03.02.2021 № 49/16 "Про організацію системи туристсько-краєзнавчих заходів в рамках програми «Ліси Запорізького краю» у 2021 році"

Регламент проведення обласної туристсько-краєзнавчої експедиції «Лісові екосистеми рідного краю 2021» (в рамках Обласної міжвідомчої програми для учнівської молоді «Ліси Запорізького краю»)

Регламент організації та проведення обласної природоохоронної Акції «Посади своє дерево та збережи його у 2021 році" (в рамках Обласної міжвідомчої програми для учнівської молоді «Ліси Запорізького краю»)

 


Матеріали онлайн семінару «Вивчення і збереження з учнями лісових екосистем, вікових і меморіальних дерев» (24.03.2021)

Тестування учасники семінару можуть пройти за посиланням https://onlinetestpad.com/hmvvpcijulvue
В кінці тесту обов’язково необхідно вказати Прізвище, Ім’я, По-Батькові учасника. Інакше результат неможливо буде ідентифікувати.
Позитивним вважається результат 60% і вище.

Презентації

Е. Аюбова «Рекомендації з вивчення з учнями у польових умовах птахів лісових екосистем»
С. Гришко «Рекомендації з проведення спостережень і досліджень з учнями впливу лісу на довкілля»
І. Приступа  «Актуальні проблеми лісорозведення у степовій зоні: стан, проблеми, перспективи, процеси інтеграції до Європи»
С. Яковлева-Носарь «Дослідження дендрофлори байрачних лісів острова Хортиця»
Т. Крижановська "Обласна природоохоронная акція "Посади своє дерево та збережи його 2021"
В. Шелегеда «Ліси Запорізького краю – підсумки роботи за 2020 рік»
В. Шелегеда «Пошуково-дослідницька експедиційна програма «Лісові екосистеми рідного краю»
Творче завдання "Мій наметовий табір"

До вашої уваги ми представляємо пошукові роботи переможців обласної туристсько-краєзнавчої експедиції учнівської та студентської молоді «Лісові екосистеми рідного краю», яка відбулася у 2021 році в рамках програми «Ліси Запорізького краю».

Юні пошуковці провели активну й змістовну роботу з дослідження штучних і природних лісових екосистем, старих та меморіальних дерев, їх популяризації серед широких кіл громадськості.

Номінація "Визначні дерева і парки-пам'ятки природи"
Пам'ятка природи місцевого значення "Алея вікових каштанів"

Номінація "Природні лісові екосистеми"
Вивчення сучасного стану рослинності балок Сербінова та Дубова

Номінація "Штучні лісові екосистеми"
Найстаріші соснові насадження Крутоярівського лісництва
Кам'янська лісова дача


Акція "Посади своє дерево"

«Земля від роду і до роду у спадщину передається…» - КЗ «Пришибська ЗОШ І-ІІІ ст. імені М.А. Шаламова» Михайлівської селищної ради 

«Дерева, оспівані народом» - Енергодарський центр туризму, краєзнавства та спорту Енергодарської міської ради 

«Цвіте калина в нашому саду» - Енергодарський центр туризму, краєзнавства та спорту Енергодарської міської ради

Дослідницький проєкт-акція учнівської молоді м. Мелітополя «Посади своє дерево та збережи його» - КЗ «Центр позашкільної освіти» Мелітопольської міської ради

«Посади своє дерево і збережи його - 2021» - початкова школа №9 Енергодарської міської ради

«Наше майбутнє залежить від нас» - Опорний комунальний заклад «Михайлівський НВК «загальноосвітня школа  І-ІІІ ступенів - гімназія» імені Героя Радянського Союзу І.А. Найдьонова» Михайлівської селищної ради 
 


 

Назва: Польовий щоденник юного дослідника лісу. Навчальний посібник
Розмір: 6 Мб
Формат: PDF

Короткий опис:
Шелегеда В.І., Шелегеда О.Р. Польовий щоденник юного дослідника лісу. Навчальний посібник. – Запоріжжя: КЗ «Центр туризму» ЗОР, 2019. - 51 с.

Пропонований навчальний посібник є складовою частиною туристсько-краєзнавчої міжвідомчої програми «Ліси Запорізького краю», започаткованої Департаментом освіти і науки Запорізької облдержадміністрації, Запорізьким обласним управлінням лісового та мисливського господарства та комунальним закладом «Запорізький обласний центр туризму і краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді» Запорізької обласної ради, спрямованої на розвиток творчих здібностей дітей і учнівської молоді з екологічного краєзнавства, виховання любові та дбайливого ставлення до природної спадщини Запорізького краю, заохочення дітей, їх сімей, педагогічної та
природоохоронної громадськості до спільної творчої співпраці з екологічним і природоохоронним спрямуванням.
Головне завдання Щоденника – познайомити юних туристів-краєзнавців з формами і методами дослідження лісових екосистем рідного краю, залучити до пошуково-дослідної та природоохоронної діяльності з вивчення, охорони й опіки над лісовими насадженнями Запорізької області.
Їх наставники, і перш за все вчителі, педагоги позашкільних закладів освіти, знайдуть у Щоденнику додатковий матеріал для проведення занять з природознавчих дисциплін, організації пошукової та природоохоронної роботи учнів.
Щоденник складається з 4 навчальних тем, кожна з яких включає майстер-клас щодо оволодіння учнями запропонованих методів дослідження та фіксації зібраної інформації. А також пошуковий міні-проект (експедиція або екскурсія) з вивчення лісового фітоценозу за темою навчального блоку, який передбачає творче використання набутих знань і вмінь з вирішення реальної життєвої проблеми.
Щоденник орієнтований на юних дослідників віком від 12 до 17 років.

Назва: Визначні дерева Запорізького краю
Розмір: 36 Мб
Формат: PDF

Короткий опис:
Шелегеда В. І. Визначні дерева Запорізького краю – Запоріжжя: “Видавничий будинок “Кераміст”, 2020.– 272 с., іл.

У книзі в живій і захоплюючій формі розповідається про найстаріші, найкрасивіші і меморіальні дерева Запорізького краю, що знайдені й описані учасниками обласної міжвідомчої програми «Ліси Запорізького краю» протягом 2019-2020 років.
Автор знайомить з особливостями їх будови і життя, з історичними подіями, які вирували у місці їх зростання, народними легендами, героями яких стали вікові дерева. Розповідає про приуроченість до різних ландшафтів півдня України, про людей, які зберегли унікальні пам’ятки природи й історії для прийдешніх поколінь, про можливі заходи з їх охорони.
Книга добре ілюстрована фотографіями. Її матеріали допоможуть мешканцям Запорожжя, інших регіонів України розпізнавати, провести спостереження та зрозуміти дивовижний і прекрасний світ живої природи Запорізького краю.
Для широкого кола читачів. Особлива корисною й цікавою книга буде для вчителів, учнівської та студентської молоді.

Архіви

Сайт управляється системою uCoz
Ми в соцмережах
Важливо
"Сокіл"
("Джура")
Важливо
Ліси
Запорізького краю
Календар новин
«  Січень 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Наші партнери

Міністерство освіти і науки України

УДЦТКУМ

Обласна Федерація спортивного туризму

Обласна Федерація спортивного орієнтування

Форма входу
Пошук