День пам'яті та примирення ‒ пам'ятний день в Україні, який відзначають 8 травня. Відповідно до Указу Президента України, підписаного 2015 року, метою відзначення є «гідне вшанування подвигу українського народу, його визначного внеску в перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні та висловлення поваги всім борцям проти нацизму».
8 травня 1945 року Антигітлерівська коаліція офіційно прийняла «Акт про беззастережну капітуляцію» Збройних сил Нацистської Німеччини. Акт був підписаний іще 7 травня в Реймсі (Франція), та ратифікований наступного дня в Берліні. З цієї нагоди 8 травня 1945 року в багатьох містах Європи та США було проведено святкування.
Вперше в історії України 2014 року офіційні заходи з нагоди завершення Другої світової війни в Європі та перемоги над нацизмом проходили два дні – 8 й 9 травня.
Мільйонам людей назавжди врізався в пам’ять біль Другої світової війни. Кривавим терором увірвався він у мирні українські сім’ї. Війна нагадує про себе тисячами обелісків і братських могил. Вони – святиня нашої пам’яті.
Ми щиро вшановуємо своїх визволителів, які героїчно відстояли наше невід’ємне право жити вільно на рідній землі, які разом із солдатами Антигітлерівської коаліції врятували від фашистського рабства країни поневоленої Європи.
Наш земний уклін усім, хто пережив роки окупації та пекло концтаборів, хто піднімав з руїн і відроджував рідний край. Хай мир і злагода панують на нашій землі! Вічна пам'ять загиблим, низький уклін живим! |