Спелеопохід в Івано-Франківській області
З 18 до 27 серпня 2021 року гуртківці КЗ "Центру туризму" ЗОР (кер. Кроль В.В., заступник – Хмелевський П.М.) прийняли участь у поході 3 ступеню складності зі спелеотуризму. Район подорожі - Івано-Франківська область, Тлумацький район, Одаївський карстовий печерний комплекс.
Одаївський карстовий печерний комплекс відрізняється спелеологічними, історичними, біологічними, геологічними цінностями. Кожна з печер захоплива своїми формами, археологічними знахідками, хіроптерологією, кристалографією, мінералогією, карстологією, спелеологією тощо.
Більшість печер сформувалася шляхом вимивання та вивітрювання у тектонічному розломі, що утворився при розколі прибережного плато. Кадастр Одаївського печерного комплексу налічує 17 печер; більшість з них мають вертикальні ходи і вимагають навиків володіння технікою і тактикою спелеологічних походів. Комплекс також має цінність, як археологічна пам’ятка. Тут знайдене поселення, яке з перервами існувало 31 тисячу років - від часів палеоліту до фракійсько-кельтської доби.
Вчені припускають, що тут також могло бути ритуальне язичницьке капище, де прадавні люди проводили свої ритуали. Про духовність цього місця говорить і печера Грот Монаха - штучно-вирубана орієнтовно у XVII-XVIII ст. кімната з вівтарем, скельна каплиця-церква, де, за переказами й легендами, у різні часи жили монахи-відлюдники.
У різні пори року в печерах можна зустріти кажанів - представників родини рукокрилих, або лиликових.
Гуртківцями було пройдено чотири печери: дві вертикальні - печера «Затишна», печера «Вертикальна» (глибина колодязів біля 30 м) та дві горизонтальні – печера «Думка», та «Гниле яблуко».
Учасники вдосконалили техніку проходження вертикальних колодязів, вузьких місць (тріщин та «шкуродерів») в екстремальних умовах та отримали задоволення від романтики казкового підземного світу.
|