Середа, 22.01.2025, 21:50
   Ви увійшли як Гость • Група "Гості" • RSS
Меню сайту
Напрями роботи
Категорії розділу
Новини Центру [191]
Краєзнавчий відділ [322]
Новини краєзнавчого відділу
Спортивний відділ [285]
Новини туристсько-спортивного відділу
Методичний відділ [152]
Новини методичного відділу
Патріотичне виховання [181]
Новини з питань патріотичного виховання
МАН [94]
Новини щодо Малої академії наук
Бібліотека [148]
Методичні матеріали, додані до розділу "Бібліотека"
Досягнення [82]
Вітання з досягненнями
Робота гуртків [132]
Поточна діяльність гуртків Центру
 

08:05
Вишита нитками історії

Вишита нитками історії

Вишита сорочка - вишиванка - яскрава самобутня особливість національного одягу українців, підсумок плідної і багатовікової роботи не одного покоління, що примножили і зберегли орнаментальні традиції народу, використали характерну колірну гаму ниток і передали смислове значення за допомогою вишитих символів.

«Вишиванка» - етнографічна назва традиційної української сорочки, прикрашеної вишитим візерунком, яка відома в багатьох куточках Земної кулі і є предметом художнього декоративно-ужиткового мистецтва.

Для українця вишиванка – не просто одяг. Це щось дуже особливе: особисте, рідне, святе. Це символ, який зберігає його коріння, ідентичність, розуміння себе. Це наша історія: міфологія, релігія, давнє мистецтво наших предків, душа нашого народу. Та більше того, у вишивці зашифровано наш генетичний код.

Наш народ ставився до вишиванки як до святині. Вони передавалися з покоління в покоління, з роду в рід, береглися як реліквії. Символічний образ сорочки-вишиванки часто зустрічається в народних піснях. За традицією, дівчина, готуючи придане, мала власноруч вишити своєму нареченому сорочку.

Вишиванка — це символ здоров'я та краси, щасливої долі й родової пам'яті, порядності й чесності, любові та святковості; крім того, вишиванка – це ще й оберіг. Символіка вишивки залежала від того, кому призначалося вбрання: парубкові-нареченому, чоловікові чи хлопцеві; дівчині чи заміжній жінці.

Кожна область, кожний район, а іноді й окреме селище мають свої притаманні лише їм техніки нанесення і виконання візерунка, використання певних колірних поєднань і орнаментальних мотивів.

Вишиванки нашої області яскраві, в них багато гарячих кольорів: червоних, жовтих, помаранчевих. Тільки на вишиванках Запоріжжя є особливі хвилясті лінії. Енергія води та сонця надає власникам таких вишиванок сил для боротьби, допомагає вийти із складних ситуацій, робить більш удачливими.

Елементи символіки орнаментів Запорізької вишивки співпадають зі стародавніми орнаментами.

Відомою на всю Україну була чоловіча так звана чумацька сорочка – з широкими рукавами, де вишивкою оздоблювався лише комір. Цікаво, що такий рукав служив своєрідним прапором для подачі сигналу при переправі через Дніпровські пороги. Чумацькі сорочки завжди добірно вишивалися. Комір здебільшого - лиштвою, пазуха - вирізуванням, а рукава - вирізуванням з лиштвою.

У Запорізькій області використовували всі основні геометричні фігури та їхні поєднання: кола (символи сонця), в середині яких розміщуються розетки, складені з ромбів; ромби можуть бути однією фігурою та поділені на частини, також з крапками посередині.

В наш час вишиванка не втратила свою значущість для нашого народу. Все більше і більше молодих патріотів України вшановують звичаї Батьківщини та повертаються до витоків своєї історії, вбираючись в традиційний одяг України не тільки на свята, а й у повсякденному житті, демонструючи тим самим відданість та любов до рідної землі.

Сьогодні ми раді вітати всіх патріотів України з Днем вишиванки!

Категорія: Патріотичне виховання | Переглядів: 775 | Додав: Тиалари
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Copyright MyCorp © 2025
Ми в соцмережах
Важливо
"Сокіл"
("Джура")
Важливо
Ліси
Запорізького краю
Календар новин
«  Травень 2016  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Наші партнери

Міністерство освіти і науки України

УДЦТКУМ

Обласна Федерація спортивного туризму

Обласна Федерація спортивного орієнтування

Форма входу
Пошук
Сайт управляється системою uCoz